تبلیغات
مترجم زبان

زبان فارسی

Farsi.svg 

فارسی (دری و تاجیکی)[۲] یکی از زبان‌های هندواروپایی در شاخهٔ زبان‌های ایرانی جنوب غربی است که در کشورهای ایران، افغانستان[۳]، تاجیکستان[۴] و ازبکستان[۵] به آن سخن می‌گویند. فارسی زبان رسمی کشورهای ایران و تاجیکستان و یکی از دو زبان رسمی افغانستان (در کنار زبان پشتو) است.

در ایران زبان نخست بیش از ۴۰ میلیون تن فارسی است (بین ۵۸٪ تا ۷۹٪).[۶][۷] فارسی زبان نخست ۲۰ میلیون تن در افغانستان، ۵ میلیون تن در تاجیکستان[۸]، و در ازبکستان حدود ۷ میلیون است.[۹][۱۰] زبان فارسی گویش‌ورانی نیز در هند و پاکستان دارد (نگاه: زبان فارسی در شبه‌قاره هندوستان). با توجه به رسمی بودن زبان فارسی در ایران، افغانستان و تاجیکستان و تسلط گویشوران سایر زبان‌ها بدان به عنوان زبان دوم روی هم‌رفته می‌توان شمار فارسی‌گویان جهان را حدود ۱۱۰ میلیون تن برآورد کرد.

گرچه فارسی اکنون زبان رسمی پاکستان نیست، پیش از استعمار انگلیس و در زمان امپراتوری مغول (به فرمان اکبرشاه)، زبان رسمی و فرهنگی شبه‌قاره هند بوده است. زبان رسمی کنونی پاکستان (اردو)، که «اسلامی‌شده»ی زبان هندی است، بسیار تحت تأثیر فارسی بوده‌است و واژه‌های فارسی بسیاری دارد. به خاطر تأثیر بسیار زیاد زبان فارسی در پاکستان، بنیان‌گذاران این کشور تصمیم گرفتند که سرود ملی پاکستان به زبان فارسی باشد. منبع: ویکی پدیا

پانویس:

  1. ↑ Top 30 Language Spoken in the World by Number of Speakers
  2. ↑ زبان فارسی در افغانستان توسط تاجیک‌ها و دیگر اقوام فارسی‌زبان و پشتو زبان‌ها "فارسی" خوانده می‌شود و "دری" واژه‌ای‌ است که توسط حکومت کاربرد دارد. (دانشنامه ایرانیکا، "v. Languages"، "AFGHANISTAN"، زبان: انگلیسی، بازیابی در ‏۱۶ فوریهٔ ۲۰۱۰)
  3. ↑ CIA - The World Factbook
  4. ↑ CIA - The World Factbook
  5. ↑ CIA - The World Factbook
  6. ↑ CIA factbook
  7. ↑ Iranica.de
  8. ↑ ۸۰٪ از جمعیت ۷ میلیونی این کشور: منبع
  9. ↑ Carlson, "Uzbekistan: Ethnic Composition and Discriminations", Harvard University, August 2003 }}
  10. ↑ The Tajiks of Uzbekistan, Central Asian Survey (1996), 15(2), 213-216

 *** ابزار و امکانات سایت جهت ترجمه ***